• 2016cocoon@gmail.com
  • Λεωφόρος Δημοκρατίας 160, Άγιοι Ανάργυροι

Dare to fly…be a butterfly

Cocoon = κουκούλι: χώρος μεταμόρφωσης

Με επιμονή, υπομονή, γνώση, φαντασία, έμπνευση, κόπο και πολλή αγάπη στόχος μας είναι μέσα από το ταξίδι της γνώσης να βρούμε τα φτερά που θα μας μεταμορφώσουν σε όμορφες πεταλούδες ώστε να πετάξουμε ψηλά και σύντομα να βρούμε το δρόμο μας.

Αποκαλούμε το Cocoon σχολείο και όχι φροντιστήριο όχι μόνο γιατί διαφέρει από την λογική του φροντιστηρίου αλλά γιατί διαθέτει την ταυτότητα του σχολείου. Ένας χώρος που λειτούργησε στο παρελθόν για πολλά χρόνια ως ιδιωτικό σχολείο όλων των βαθμίδων, με την αύρα του μαυροπίνακα και του ξύλινου θρανίου πασπαλισμένα με σκόνη κιμωλίας, με αρώματα ελιάς και λεμονιάς στην αυλή του, με αναμνήσεις με τη δική του ιστορία.

Το ταξίδι της γνώσης και της εξέλιξης μέσα στο διηνεκές του χρόνου, ο σεβασμός στο όραμα του πρωτοπόρου ιδρυτή του, το όνειρο για μια σφαιρική παιδεία, η λαχτάρα μας για ένα ανθρώπινο χώρο, κάστρο για μικρούς και μεγάλους προς το δρόμο της ελεύθερης σκέψης και αναπνοής, ήταν και παραμένουν οι στόχοι μας για την ύπαρξη του COCOON.